HUNGEXPO Rendezvényközpont Revitalizáció

Stúdiónk 2017-ben kapott megbízást a Hungexpo területének revitalizációjára. A beruházás kulcseleme volt egy, a Vásárváros kínálatának sokszínűségét bővítő Konferenciaközpont megvalósítása, mindezt „ipari” jellegű környezetben, költséghatékonyan kellett megterveznünk.

A „vásár” ősidőktől kezdve egyik alapfeltétele a Városi létnek: egyszerre gazdasági esemény és reklám értékű rendezvény, mely hírét viszi a befogadó településnek. Országos léptékben gondolkodva a nagy nemzetközi vásárok a rendező ország cégérei is egyben. A HUNGEXPO egyszerre cégére Magyarországnak és Budapestnek. Az egyedi, vagy éppen rendszeresen megrendezésre kerülő kiállítások évekre érdekessé teszik az adott helyet ahová a résztvevők – gyakran immáron családosan – turistaként visszalátogatnak. A HUNGEXPO épületállományának és arculatának újrafogalmazása léptékében messze túlmutat az időszakos karbantartások és állagmegóvó felújítások világán. A Főváros számára a „Vásárnak” olyan vonzereje van, amely a vendégforgalmon túl, annak bevételeit is jelentősen megnövelheti, nem beszélve egy nagyobb – elevenebb életű vásár országos gazdasági hasznáról.

Határozott igény volt az épületállomány egységes megjelenése, illetve azok megkülönböztetése. A homlokzati megjelenésen túl alapvető igény volt az épületek épületgépészeti-energetikai (hűtés-fűtés, légtechnika) és épületvillamossági szintrehozása is; a pavilonok padlócsatornáiban gyenge- és erősáram, pneumatika, víz- és szennyvíznyomvonalak készültek. Fontos követelmény volt az egyeztetések során, hogy az EXPO-t a lehető „legzöldebben” hagyjuk meg: a zöldbe ágyazott környezet párját ritkító tulajdonsága a magyar rendezvényterületnek. A kiemelt beruházás projektelemeinek tervei 2 fázisban készültek el. Az építéseket jelentős mértékű bontás előzte meg.

Első ütemben 2db új, „E” és „H” pavilonnal és a „C” épület részleges felhasználásával megépült „CK” Kongresszusi Központtal gazdagodott, s megújult annak „vizuális hatás” értéke is. A „K” épület keleti szárnyának emeleti zónájába terveztük az EXPO Vezérigazgatóságot, világos irodákkal, tárgyalókkal, szekciótermekkel és új vertikális maggal (későbbi döntés értelmében az új „F1” épületben kapott helyet). A „3”-as épületbe helyeztünk el egy új, korszerű mentőállomást (a régi pavilonépület elbontásra került volna) és a vele egy egységben kezelt irodaépületet is új homlokzati köntösbe bújtattuk. A „40”-es épületbe annak bővítésével egy új, az EXPO-s rendezvényeket ellátó 2000 adagos konyhát terveztünk, a „HÖKP” – hőközpont pedig a HUNGEXPO karbantartói bázisaként és magaspolcos raktárként született újjá.

Második ütemben készült el az új „A” csarnok kiviteli terve. Az új épület egységesítette a meglévő „D”-„A” épületek térfalát, nagyvonalúbb passzázsteret biztosítva az épületek között, 106 m-es fesztávjával, 12 m-es belmagasságával – bő 20 000 m2-es impozáns kiállítóterével pedig új minőséget jelentett volna a kiállítási és rendezvényszervezési palettán. Az épület egyelőre nem valósul meg, helyette a meglévő „A” csarnok került kívül-belül felújításra. A későbbiekben a „B” pavilon is frissítésen esett át, ahogy a „D” csarnok is megújult.

Teljeskörű külső közmű-fejlesztés is folyt a 36ha-os terület jelentős részén, melyre a Vásárváros üzembiztonsága miatt volt szükség. A beruházás a rendkívül feszes pénzügyi keretek és határidős nyomások mellett gyakorlatilag az eredeti célkitűzések és vágyak lényegi csorbulása nélkül valósult meg.

A „CK” konferenciaközpont tervezése 2017 májusában indult meg. A tervezési program egy komplexen használható, szekció- és plenáris termeket-, valamint összenyitható többfunkciós kiállítóterek megvalósítását vizuálta modern környezetben, akár párhuzamos rendezvények tartása mellett – mindezt a régi és az új épületben. A vízió kiegészült egy, a meglévő épület tetejét elfoglaló nagyméretű terasz- és zöldtetővel.

Alapvetés volt a meglévő „C” kéthajós, daruzható csarnoképület- és darujainak-, pályáinak részleges megtartása, mert bontási költségei túlzott terhet jelentettek volna a költségvetésre.

A tervezés során a meglévő épület I. és II. dilatációs egységét megmaradóként kezeltük, a III. dilatációs egységet elbontva, annak helyén alakítottuk ki a konferencia funkciókat. Az I. + II. dilatációs egységek zárófödémét le kellett cserélni, mert a régi TT-paneles szerkezet tartalékkal nem bírt, viszont az új happening terasz-zöldtető-szabadtéri kiállítótér funkciók már többlet terhet jelentettek volna. Az új, 18m-es fesztávolságú zárófödém FF500-as előregyártott födémpanelekből készült. Az I. egységben található fejépület földszint fölötti födémét is részlegesen kibontottuk, feltárás után a homlokzati vasbeton falpaneleket a korrodált rögzítőrendszerük miatt eltávolítottuk, így gyakorlatilag a megmaradó épületrészeknek csak a vázát tartottuk meg. Az elbontott homlokzat helyett új, szerelt Rib-roof rendszerű felület készült.

Az áttervezett fejépület feltárása a nyugati homlokzat irányából történik, ahol az említett födémszakasz kibontásával kedvező légtérarányú foyer jött létre. Ebből a térből lehet felmenni a fejépületi irodaszárnyba, illetve tovább a megújult csarnoktérbe, amely mobilfalakkal három részre szekcionálható. A kiállítótérként és rendezvényteremként is üzemelhető csarnoktér/terek „kiszolgálását”, az új ipari padló és abba integrált padlócsatornák és a megújult gépészeti, illetve elektromos rendszerek biztosítják. A meglévő csarnok és újragondolt, közel 900m2-es üvegezett átrium határa is mobilfallal leválasztott. Párhuzamos rendezvények esetére a foyer így többirányú beléptetést tesz lehetővé, elsődlegesen azonban a konferenciaépület több szintjét hivatott kiszolgálni. Az átrium egyben elosztó-, regisztrációs- recepciós tér is. Az egymásba fonódó szikár, racionálisan szerkesztett terek többféle felhasználási lehetőséget nyújtanak.

A földszinten a konferenciaturizmus igényeihez illeszkedő változatos nagyságú, 200- és 600 fős szekciótermeket terveztünk, melyek félautomata mobilfalak segítségével további két-, illetve három részre oszthatók (100, illetve 200 fős legkisebb egységek). A szekciók jelentős méretű teret zárnak közre, amely állófogadásra, kiállításra is alkalmas; ennek végén egy térbe állított csigalépcső, mint „szobor” tervezett. A +7,05 m-en lévő mezzanin szinten 150 fős termek készültek, melyek akár 50 fős egységekig szintén tovább oszthatók. A termek előtt egybefüggő galéria található, mely a földszintihez hasonlóan használható. A szintek közötti átjárást mozgólépcsők, felvonómagok, lépcsőházak biztosítják, mely utóbbiak az épület képletét adó 4 db robosztus, szálcement burkolatú hasábba telepítettek. A plenáris terem akusztikus faburkolatos tömegét az 1800m2-es foyer öleli át. A szint vegytiszta, képletszerű. Szinte csak a pilonok uralják a négy sarkot, osztófödém alatt húzódik a vizesblokk. A foyerből kitekintve a „lábaink előtt hever a város”. A +16,20 m-es szinten lévő plenáris terem 2068 fő befogadására alkalmas, közel 8 m belmagasságú. További érdekessége, hogy padlójának tartószerkezetét 6 m magas, 12 m tengelytávolságú faltartók alkotják. Belső terének reflektáló-adszorbens akusztikus felületeit teremakusztikus tervező módolta ki. Unikális, mert a világon egyedülállóan nem a terepszinten elhelyezett-, illetve unikális itthon, mert a nézőtere előre írt programok alapján gombnyomásra átrendezhető a „Gala seats” rendszer adta szabadság mellett – akár 1 órán belül. A terem magas akusztikai igényű félautomata mobilfalakkal 3 részre osztható – igény szerint. A színpadtér hátfalán ~78m2-es LED-panel elhelyezett. A tereket nagyméretű acél térrács fedi-hidalja át, mely csak a pilonokon nyugszik. A nagy térrács pereméhez csatlakoznak a nyugati és déli oldali egyszerűsített üvegfalak, légies megjelenést nyújtva annak, illetve a mögöttes térnek.

Az épületet funkcionális racionalitás és nagyfokú variabilitás jellemzi. Catering háttérként az épület mellé telepített 2000 adagos konyha szolgál, a belső szervízközlekedés rendszerének köszönhetően pedig valamennyi szinten megoldható az étkeztetés. Az átadás óta eltelt időben már számos rendezvénynek otthont adó épület messzemenően igazolta a koncepció létjogosultságát.

 

Projekt info

  • 106.000 m²

  • 2021. augusztus

  • 2017

  • Budapest

  • Építészet + Belsőépítészet

  • Kulturális + Kereskedelmi

  • Megvalósult

 

Projekt stáblista

 

Galéria

 

További projektek

Previous
Previous

Villaépület

Next
Next

AGORA Budapest